Badanie kleszczy

Szybkie wykrywanie bakterii powodujących chorobę z Lyme (Borelioza)

Choroba z Lyme (Borelioza) jest infekcją wywołaną przez bakterie z grupy Borrelia burgdorferi sensu lato, które są przekazywane ludziom poprzez ukąszenia kleszcza. Choroba z Lyme może wywoływać gorączkę, bóle głowy, zmęczenie i charakterystyczną wysypkę skórną. Nieleczone zakażenie boreliozą może rozprzestrzeniać się i powodować m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, stany zapalne stawów.

Większość przypadków boreliozy jest notowane w miesiącach letnich, gdy kleszcze są bardzo aktywne. Najchętniej przebywają w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych o gęstym poszyciu, nad brzegami stawów, jezior i rzek, w wysokiej trawie łąk oraz w parkowych zaroślach, czyli w miejscach, w których chętnie spędzamy wolny czas na łonie natury.

Kleszcze są badane pod kątem obecności bakteryjnego materiału genetycznego (DNA) specyficznego dla Borrelia burgdorferi sensu lato, przy użyciu reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Test PCR real-time należy do szybkich metod – wynik analizy w ciągu jednego dnia roboczego.

Zlecenie badania

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!